Jedná se především o opravy dilatačních spár u panelových domů. Staré výplně spár a tmely jsou často rozpraskané a jejich ochrana proti vnikání vody je neúčinná.
Jedná se především o opravy dilatačních spár u panelových domů. Staré výplně spár a tmely jsou často rozpraskané a jejich ochrana proti vnikání vody je neúčinná.
Existuje několik metod opravy dilatačních spár. Nejlevnější metodou je přelepení spár k tomu určenými silikonovými pásy. Tyto pásy se lepí pomocí speciálního silikonového tmelu. Tento způsob není příliš vhodný u panelů se štěrkovým posypem, kde není hladký okraj panelu. Na hrubém povrchu lze těžko dodržet 100% přilnutí pásů k povrchu. Je to levnější jednoduché řešení. Stará izolace a tmel je ponechán, dojde pouze k překrytí další vrstvou.
Důkladná oprava spár je nejvhodnější řešení i z hlediska izolace spáry. Nejprve se důkladně odstraní staré tmely a vytrhají staré izolační provazce. Dále je nutné okraje spáry penetrovat vhodnou penetrací pro dobrou přilnavost nového tmelu. V dalším kroku se do spáry vloží nový těsnící provazec vhodné šíře, který mimo izolačních vlastností vymezuje hloubku spáry a umožňuje tmelu roztažnost směrem dovnitř spáry. Na závěr se spára vyplní dostatečnou vrstvou tmelu a povrch se vyhladí. Obecně platí: čím širší spára, tím větší vrstva tmelu (u úzkých spár 2:1(š:h), u širších 3:1) K zatmelení spáry se dnes běžně používají dva typy tmelu. Tmel akrylátový je levnější řešení. Tmel polyuretanový je dražší, má však větší odolnost. Jako doplněk lze povrch tmelu opatřit nátěrem speciální barvou s vysokou pružností. Životnost tmelu se tak prodlouží.
U některých panelových domů jsou spáry překryty profilovaným plechem, i s tímto si umíme poradit.
Nejčastější chybou při opravách dilatačních spár je malá vrstva tmelu.
Polyuretanový tmel má dvakrát větší dilatační schopnost, než tmel akrylový. Dále má větší pevnost v tahu a tažnost. Cena polyuretanového tmelu je samozřejmě vyšší.
Výrobce udává 20 – 25 let.