Ochrana proti ptactvu

Ochrana budov proti ptactvu se týká především několika skupin ptactva:

 • holub domácí

 • jiřička obecná, vlaštovka obecná

 • datlovití: strakapoudi, žluna

V českých městech dnes hojně se vyskytující holub domácí, dokáže značně znepříjemnit život. Vyhledává kryté římsy, parapety, žlaby, balkóny, světlíky a různé další možnosti k usednutí, znečištění těchto míst holubím trusem dokáže velice znepříjemnit život.

Proti holubům lze použít instalaci hrotových systémů, a to především instalací na římsy, parapety či žlaby. Montáž hrotů většinou provádíme pomocí transparentního neutrálního silikonového tmelu. Každé umístění si vyžaduje použití specifického typu hrotů, tak aby byla zajištěna jejich správná funkce. Z tohoto důvodu je nutné zaměřit zakázku přímo u vás a zvolit správný typ hrotového systému.

V místech, kde nelze vhodně použít hrotový systém, se přistupuje k montáži ochranných sítí. Jedná se především o balkóny a světlíky, lze však zabezpečit i větší prostory jako jsou pavlače či celé dvory. Sítě jsou uchyceny k rámečku z pozinkované nebo nerezového lanka, který je ukotven k budově pomocí oček a napínáků. Ochranné sítě jsou vyrobeny z tenkého vlákna vysoké pevnosti a pískové (béžové) barvy. Díky tomu jsou sítě minimálně viditelné a neruší vzhled budovy. Námi dodávané sítě jsou UV odolné a jejich životnost je 10-15 let, po této době lze sítě vyměnit za nové a rámeček zachovat. Dojde tak k snížení nákladů i o více jak polovinu. Vyvarujte se použití levných sítí v tmavých barvách.

Ochranu budovy proti ptactvu je vhodné pojmout komplexně, protože pokud znepřístupníte římsu v 5. patře, kde je problém nejpalčivější, přestěhují se holubi o patro níže.

Tyto způsoby ochrany budov lze úspěšně použít i proti hnízdění jiřiček a vlaštovek.

Časté dotazy

 • Jaké sítě použít proti holubům?

  Bezuzlové sítě určené k ochraně proti ptactvu. Proti holubům postačí rozměr oka 40 x 40 mm, proti vlaštovkám a jiřičkám je potřeba použít sítě s oky max. 30 x 30 mm.

 • Jakým způsobem se kotví hroty?

  Hrotový systém se většinou kotví pomocí vhodného tmelu (neutrální transparentní silikon).

 • Jak řešit díry v zateplovacím systému?

  Podrobné informace naleznete na diryvefasade.cz.

© 2023 Vinculum servis s.r.o. | Zásady cookies | Zásady ochrany osobních údajů